A Hópárduc talpra áll

Másfél éven keresztül követtük végig Erőss Zsolt rehabilitációját a kórházi ágyától a himalájai csúcsokig. Ott voltunk a gyógytornákon, az ortopéd műhelyben, ahol a műlábakat tökéletesítette, és egy himalájai expedícióra is elkísértük őt. Blogunk egy A-tól Z-ig lexikonként működik, melyben szeretnénk azokat a fogalmakat összegyűjteni, melyek magyarázatra szorulnak a hegymászás világában nem ismerős embereknek, illetve néhány rehabilitáció során felmerült kifejezést is meghatározunk.

Friss topikok

  • Turul Török: Az előzőktől függetlenül szeretném támogatni a "Hópárduc alapítványt. Nincs bankszámlám, tehát kp-... (2019.04.08. 15:21) G, mint Gerda

S, mint serpa

2011.11.02. 19:04 hideinit

A serpa nép Nepál keleti részén él. Köszönhetően annak, hogy ez a rész magasan a tengerszint fölött található, az itt élő serpák jól tűrik a ritka levegőt. Már az első himalájai expedíciók is teherhordóként alkalmazták őket, és azonnal felfigyeltek különleges képességeikre.

A legutolsó népszámlálási adatok szerint a népesség 20 ezer főre tehető, közülük Tibetben körülbelül 8 ezren élnek. A serpa nyelv lényegében a tibeti egyik dialektusa.  Hagyományosan állattartással és földműveléssel foglakoznak.

A Mount Everest első megmászása is egy serpa nevéhez kötődik. 1953 tavaszán Edmund Hillary új-zélandi hegymászó és Tenzing Norgaj érték el először a csúcsot. Hillary híres lett, Norgajról viszont  alig beszéltek a korabeli újságok. Hillary egyenrangú félként és igaz hegymászótársként kezelte serpáját, ám a korabeli brit szemlélet nem akart foglakozni olyasvalakive, aki a gyarmatokon született - ráadásul nem előkelő családban. Tenzing Norgaj mégis világhírű lett a Himalája fia című, magyarul is megjelent könyve által, ami  aprólékos képet ad a serpák világáról.

Napjainkban a hegymászó expedíciók elképzelhetetlenek serpák nélkül, ugyanis az ő tulajdonukban lévő cégek intézik a csúcsengedélyeket, ők szervezik meg a mászók illetve felszereléseik szállítását, ők tárgyalnak a jakhajcsárokkal. A serpák között különböző tisztségek vannak. A szakácsserpák főznek az alpatáborban az expedíciós csapatokra, a mászóserpák pedig az alaptábor fölé, sokszor a csúcsig is elkísérik az embereket.
 
Sok expedíció nem fizet mászóserpákat, ám ők is igénybe veszik szolgáltatásaikat - ugyanis ezek a magashegyi szakemberek rakják ki azokat a fix köteleket, amiket mindenki használ a hegyen.

Ma már a mászóserpák között találunk igazi sztárokat. Némelyikük 10 alkalommal mászta az Everestet oxigén nélkül. Személyük, tapasztalatuk és munkabírásuk garancia lehet egy expedíciónak arra, hogy a mászók nem kerülnek bajba a hegyen. A legjobb serpák ugyanis az életük árán is lehozzák a sérült, félholt embereket.

Szólj hozzá!

Címkék: serpa erőss zsolt a hópárduc talpra áll

A bejegyzés trackback címe:

https://ahoparductalpraall.blog.hu/api/trackback/id/tr113348554

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása